Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Treba nam pravda, a ne osveta * Treba nam pravda, a ne osveta * Predsjednik Opštine radi i kao direktor u Rudniku uglja * Seksualno zlostavljano 28 djece * Ukinuli sredstva, pa raspisali nagrade od pola miliona * Zapadna podrška Vladi signal Milu da napusti politiku * Vlada DPS-a ubila budvanski turizam
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 12-12-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Momo Koprivica, poslanik Demokratske Crne Gore:
– Novčano kažnjavanje poslanika je neprimjereno ustavnom, pravnom i političkom statusu parlamentaraca i autoritetu i ugledu jedne institucije.

Vic Dana :)

Kaže momak djevojci: - Izlazimo večeras, pokupiću te u pola deset, samo izađi kad ti svirnem. - Okej. A koji auto imaš? - Nemam auto, imam trubu.


Mujo će Fati:
Ako kažem da ću sa zadovoljstvom da ti oduzmem nevinost, ti bi rekla da sam prostak!
-Ne, ba, rekla bi' da si čarobnjak!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Pazarni dan NEVENA BARJAKTAROVIĆ, INŽENJER AGRONOMIJE SAVJETUJE, DA U SLUČAJU DA PROIZVOĐAČI U SVOM VOĆAKU PRIMIJETE INSEKT CERATITIS CAPITATA, TREBA DA SAKUPE I SPALE SVE PLODOVE SA SIMPTOMIMA
Nevena Barjaktarović, inženjer agronomije Mediteranska voćna muva najuočljivija na pomorandži Odrasli insekti koji u prirodnim uslovima izlete polovinom ili krajem jeseni mogu da prežive tri do četiri mjeseca, iako najveći broj ugine tokom prva dva. Najkritičniji mjeseci za preživljavanje su januar i februar zbog nižih temperatura, pretpostavka je da mali broj imaga preživi i ove mjesece na skrovitim mjestima izvan voćnjaka i da nastavljaju životnu aktivnost u proljeće
Dan - novi portal
Mediteranska voćna muva (Ceratitis capitata) svrstava se u grupu ekonomski najznačajnih štetočina u svijetu. Napada plodove više od 350 različitih biljnih vrsta, a naročito voće i povrće. Rasprostranjena je u oblastima tropske, suptropske i umjerene klime i bolje toleriše hladnije klimate od većine ostalih, tropskih, vrsta voćnih muva.
Od izuzetnog je značaja za područje Mediterana, gdje je veoma opasna na breskvi i citrusima, pa otuda i njen uobičajeni naziv. Štete izazivaju ženke koje probadaju koru ploda biljke prilikom polaganja jaja, i larve koje se hrane unutrašnjim sadržajem.



Na taj način nastaju direktne štete. Ovakvi plodovi su podložni napadu mikroorganizama (gljive i bakterije) i insekata koji ubrzavaju propadanje plodova i na taj način indirektno povećavaju štetu.
Plodovi koje napada vožna muva gube upotrebnu vrijednost, te tako štete koje izaziva mogu biti ogromne. Ekonomske posljedice njenog prisustva ne odnose se samo na direktni gubitak prinosa i povećanje troškova zaštite, jer su često indirektne posljedice mnogo veće. Zbog svega toga karantinska služba je prva i najodgovornija karika u sprečavanju njene pojave i širenja.
Simptomi napada na plodovima citrusa manifestuju se time da plodovi usljed ishrane larvi omekšavaju, unutrašnji sadržaj se raspada i prije vremena dozrijevaju. Sve ove promjene i razgradnja unutrašnjosti ploda su ubrzane fermentativnim procesima. Početni simptom napada se lako uočava na napadnutim plodovima citrusa jer se oko mjesta uboda u plod javlja svjetliji oreol kao reakcija okolnog tkiva. Izuzetak su kasnije sorte mandarine kod kojih početni simptom se ne uočava golim okom. Detaljnim pregledom ploda može se uočiti početni, s obzirom da kroz mjesta uboda u plod curi biljni sok. Vremenom se početni simptom napada i širi i pretvara u kružnu „masnu” tamno smeđu pjegu. Ovo je siguran znak da u plodu ima više larvi različitog stadijuma razvića. Dio ploda koji je zahvaćen procesom raspadanja može biti blago udubljen i mekši je od okolnog tkiva. Međutim, početni simptom napada se najlakše uočava na pomorandži. Mjesto uboda se prepoznaje po svjetlijoj kružnoj zoni u čijem se središtu vidi gde je ženka probila koru. Zahvaljući tome, za razliku od većine ostalih domaćina, na plodu pomorandže vidi se i broj uboda. Mjesta uboda u plod limuna, uočava se po smolastoj kapljici. Nastaje kao reakcija tkiva kore na ubod, jer dolazi do isticanja kapi soka iz limuna koji u konkaktu sa vazduhom očvrsne.
Za razliku od ostalih domaćina, napadnuti plodovi citrusa često ostanu da vise na gradi, premda može doći do prijevremenog otpadanja.
Mediteranska voćna muva na mandarini Owari razvija jednu generaciju godišnje. Međutim, na osnovu prosječnih mjesečnih temperatura i prosječne mjesečne relativne vlažnosti vazduha i na osnovu prisustva drugih biljaka domaćina čiji su plodovi prijemčivi za napad ranije u odnosu na najzastupljenije sorte mandarina (prošlogodišnji plodovi cirtusa, smokva, japanska jabuka) na crnogorskom primorju voćna muva može razviti tri, pa čak i četiri generacije godišnje. Klimatogrami ukazuju se da se period od aprila do novembra nalazi u povoljnoj zoni razvića ove štetočine pri čemu su avgust, septembar i oktobar najčešće u optimalnoj zoni ili veoma blizu optimuma. Odrasli insekti koji u prirodnim uslovima izlete polovinom ili krajem jeseni mogu da prežive tri do četiri mjeseca, iako najveći broj ugine tokom prva dva. Najkritičniji mjeseci za preživljavanje su januar i februar zbog nižih temperatura, pretpostavka je da mali broj imaga preživi i ove mjesece na skrovitim mjestima izvan voćnjaka i da nastavljaju životnu aktivnost u proljeće. Najveći dio populacije prezimi u zemljištu u stadijumu lutke, premda je konstantovana smrtnost oko 90 %.
U zavisnosti od vrste atraktanta za utvđivanje prisustva, rasprostranjenosti i dinamike leta imaga koriste se razne klopke: Mc Phail, Tephi, Jackson.. Za privlačenje muve se koriste razna sredstava:
- za ženke: kombinacija hidroliziranog proteina i amonijumove soli, Biolure,
-za mužjake: paraferomoni (Trimedlure, Capilure) i rjeđe prirodni atraktant (ulje od sjemena angelike)
Suzbijanje mediteranske voćne muve vrši se održavanjem higijene voćnjaka- sakupljanje i spaljivanje svih plodova sa simptomima napada, zatim praćenjem dinamike leta, odnosno početkom hvatanja prvih muva u klopkama i pojave prvih simptoma napada u vrijeme kada su plodovi prijemčivi za napad (poluzreli plodovi). Za prskanje se primjenjuju insekticidi sa kontaktnim i utrobnim dejstvom piretroidi (deltametrini), organofosfati (primifos – metila), abamektin, spinosad.
Nevena Barjaktarović,
inženjer agronomije


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"